Обучението в ХТФ отразява динамичните промени във водния сектор и е отговор на социалната поръчка на бизнеса и институциите и на изискванията на пазара на труда. ХТФ на УАСГ е движеща сила за обмен на знания между науката и практиката, с което способства за подготовка на високо квалифицирани съвременни кадри.
Обучението за специалност Водоснабдяване и канализация, специалност Хидростроителство (защитена специалност) специализация Хидротехническо строителство и специализация Хидромелиоративно строителство е в редовна и задочна форма.
Има възможност за кандидатстване за стипендии:
*Съюз на ВиК операторите; *Софийска вода
От учебната 2017/18 година е въведена нова бакалавърска специалност:
Има ни и във: https://www.facebook.com/Faculty.of.Hydraulic.Engineering/
Ако сте завършил ХТФ при УАСГ/ВИАС/ВИСИ/ИСИ/Държавна политехника, помогнете ни да създадем регистър на завършилите ХТФ, като попълните данните си тук.
Обучението в Хидротехническия факултет включва базовата инженерна подготовка по всички основни строително-конструктивни дисциплини. Върху тях се надгражда специализираната подготовка в областта на водното строителство и водните технологии.
За специалностите с образователно-квалификационна степен "магистър“ след придобита образователно-квалификационна степен "бакалавър" се приемат студенти с придобито висше образование на образователно-квалификационна степен “бакалавър” или “магистър” от област 5 “Технически науки” на Класификатора на областите на висше образование и професионалните направления и успех от дипломата за висше образование съгласно ЗВО най-малко добър. Таксите за обучение се определят от Академичния съвет на база на годишната държавна издръжка за професионалното направление.
Образованието в специалност „Инфраструктурно инженерство“ специализация „Хидростроителство-немскоезиково обучение“ обхваща общо 4 семестъра и се провежда съвместно с ТУ Виена по общ утвърден учебен план. Студентите се обучават през трети учебен семестър на следването си и през последния дипломен семестър в ТУ Виена, а през първите два – в УАСГ.
Хидротехническият факултет разполага с богата лабораторна база (вкл. компютърни лаборатории) за практически занятия на студентите и за научноизследователска дейност в областта на хидростроителството и водните технологии.
Обучението в Хидротехническия факултет отговаря на Европейската система за трансфер и натрупване на кредити ECTS (общоевропейска система за отчитане на учебната работа на студентите при усвояване на образователните дисциплини). Това позволява легитимно обучение на студенти в сродни Европейски университети.
Програма ЕРАЗЪМ дава възможност и субсидира студентски обмен между висши учебни заведения в страните-членки на Европейския съюз, както и в страни извън него. Студентите от ХТФ имат възможност за обучение за един-два семестъра (обикновено от 4-ти и 5-ти курс) в партниращи университети, с които има сключени двустранни договори за обмен: ТУ Виена, Австрия; ТУ Дрезден, Германия; Технологичен институт Карлсруе, Германия; Университет Генуа, Италия; Норвежки университет за наука и технологии, Трондхайм, Норвегия; ТУ Бърно, Чехия.
Чрез Централноевропейската програма за академичен обмен CEEPUS ежегодно в Хидротехническият факултет се реализира студентска мобилност по линия на двустранното сътрудничество с ТУ Виена, Австрия.
Випускниците на Хидротехническия факултет се дипломират с държавни дипломи за висше образование на образователно-квалификационна степен “магистър”, като получават професионална квалификация строителен инженер по съответните специалности. Успешно завършилите обучението в магистърска програма „Хидростроителство – немскоезиково обучение“ съвместно с ТУ Виена получават дипломи за академична степен “магистър” по „Планиране и мениджмънт на инфраструкурата“ от ТУ Виена и за образователно-квалификационна степен “магистър” (т.е. професионална квалификация строителен инженер) по „Хидротехническо строителство“ от УАСГ
Завършилите студенти се реализират професионално в: проектантски, строително-монтажни, инженерингови и други фирми, занимаващи се с широкопрофилна конструкторска и строителна дейност, включително проектиране, строителство и експлоатация на хидроенергийни системи и съоръжения, хидромелиоративни системи и съоръжения, водоснабдителни и канализационни системи и съоръжения, пречистване на природни и отпадъчни (битови и промишлени) води, третиране на твърди отпадъци, газоснабдяване на населени места и сгради; звената по екологичен контрол – районни инспекции за опазване на околната среда и водите (РИОСВ); речни басейнови дирекции и съвети, управленчески структури в съответните отдели и служби в министерства, областни, градски и общински съвети; инвеститорски звена към различните ведомства, фирми и предприятия; преподаватели в строителни техникуми и в УАСГ; научно-изследователски и контролни лаборатории; научно-изследователски звена и институти; търговски фирми и кантори, занимаващи се с посредническа и търговска дейност в областта на строителството; консултантски бюра, фирми и експертни звена; строителни специалисти в банки и застрахователни фирми и институти.
Факултетна комисия по учебни дейности (ФКУД) за ХТФ:
Заповед; Протокол1; График; Протокол2
И малко история и спомени:
снимка Преподавателски състав март 2002г.
история на ХТФ, написана за честването на 50 год. ХТФ през 1999г.
схема на развитието на ХТФ (създадена 1999г)
50 год. ХТФ през 1999г.: